Проект „Пирати на пластмаса – напред в Европа!”

Spread the love

Стартът на събитието беше даден на 20.09.2023 в сградата на Бургаски свободен университет. След откриването събитието се „пренесе“ на моста в Бургас с вземане на проби от водата и от пясъка за наличие на пластмасови отпадъци.
Проектът започна миналия септември под патронажа на тогавашния еврокомисар и настоящ вицепремиер и министър на външните работи Мария Габриел.
Проф. д-р Милен Балтов – ректор на БСУ представи накратко идеята на проекта и екипа, който отговаря за неговата реализация.
От септември до ноември 2023 г. ще бъдат взети още проби за пластмасови отпадъци и ще бъдат събрани количества данни за замърсяването с пластмаса в и около европейските реки, океани и морета. Резултатите ще бъдат анализирани от местни изследователи и споделени с учени от цяла Европа.
Учениците от нашата гимназия заедно с техните преподаватели – г-жа Станислава Будурова, г-жа Христина Димова, г-жа Росица Пенчева и г-жа Виляна Русева активно и отговорно се включиха в инициативата за пореден път.
Ето и няколко снимки от събитието.